• pon.-pt.: 08:00 - 16:00 | sobota: 08:00 - 14:00

Beton towarowy – wszystko, co musisz wiedzieć!

Materiały betonowe, dzięki swojej wysokiej odporności oraz wytrzymałości na różnorodne warunki otoczenia, należą do najczęściej wykorzystywanych produktów budowlanych. Pozwalają one na dowolne kształtowanie wykonywanych z nich elementów. Do najpowszechniej stosowanych zaliczamy betony zwykłe, które w połączeniu ze stalą zbrojeniową tworzą doskonałe konstrukcje nośne w formie schodów, stropów czy fundamentów. Dzięki modyfikacjom składu, jaki zachodzi w mieszkankach betonowych, uzyskuje się także materiały o szczególnych właściwościach mogące pełnić funkcje odnawiające, ciepłochronne czy dekoracyjne.

Beton – rodzaje

Ze względu na swoje właściwości, wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów betonu:

  • elastyczny beton płukany,
  • beton stemplowany imitujący inne materiały,
  • beton samozagęszczalny zagęszczany pod wpływem własnej masy,
  • beton siarkowy odporny na kwasy,
  • beton suchy pozbawiony wody,
  • beton samoczyszczący utleniający liczne zanieczyszczenia.

Wśród rodzajów betonów możemy wyróżnić także ich podział według zagęszczenia: wirowanywałowanypróżniowynatryskowy. Najprostszym podziałem jest jednak wyróżnienie betonu architektonicznego oraz towarowego. Czym jest jednak beton towarowy oraz jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest kruszywo?

Kruszywo jest zasadniczym składnikiem każdej mieszanki betonowej. Dobór odpowiedniego udziału określonych frakcji wielkości ziaren kruszywa decyduje o końcowych własnościach wytrzymałościowych oraz użytkowych betonu. W tradycyjnych recepturach wykorzystuje się piasek przesiany o uziarnieniu 0-2 mm kruszywo łamane lub żwir płukany frakcji 4-16 mm. Beton kupowany od sprawdzonych firm nie zawiera zanieczyszczeń organicznych w postaci korzeni oraz resztek roślin, a także gliny. Jest to niezwykle ważne podczas kupna odpowiedniego materiału. Warto zatem wybierać jedynie sprawdzonych dystrybutorów, których materiały pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Podczas zakupu weźmy także pod uwagę cenę transportu. Obecnie kruszywa handlowe, które wydobywa się w żwirowniach poddawane są także wstępnej obróbce, czyli płukaniu oraz przesiewaniu.

Dlaczego beton towarowy?

Kręcenie betonu w małej betoniarce dawno przeszło już do lamusa. Nie chcąc tracić sił oraz czasu, znacznie lepiej jest zamówić wysokiej jakości beton towarowy. Produkowany jest on w profesjonalnych węzłach betoniarskich, a dowozi się go specjalnymi samochodami, które są do tego przystosowane. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb, istnieje możliwość zmiany właściwości betonu. gwarantuje to m.in. uzyskanie wymaganej wytrzymałości. 

Warto wiedzieć, że beton towarowy nie jest tym samym betonem, jaki wykonuje się w betoniarkach. Samodzielne wykonywanie betonu niesie za sobą bowiem wielkie ryzyko związane z tym, iż nie uzyskamy odpowiednich parametrów materiału, a to przełoży się na jego słabszą wytrzymałość.

Beton towarowy – zastosowanie

Beton towarowy jest surowcem budowlanym, które powstaje ze zmieszania dwóch kruszyw – grubego oraz drobnego. W jego składzie znajdziemy również wodę, cement, a także dodatki oraz domieszki uszlachetniające. Swoje właściwości użytkowe uzyskuje on na drodze wiązania wszystkich jego składników, czyli tym samym stwardnienia masy betonowej. To, co go wyróżnia do niezwykła trwałość oraz plastyczność. Nie bez znaczenia pozostają także niskie nakłady związanie z jego wytwarzaniem, co ma jednoznaczny wpływ na niewielką cenę tej mieszanki.

Beton towarowy wykorzystywany jest w szeroko pojętym budownictwie. Szczególnie wykorzystuje się go do wytwarzania elementów konstrukcyjnych obiektów takich jak drogi, budynki czy domy jednorodzinne. Ponadto, ze względu na swoją dużą wytrzymałość stanowi on także doskonały surowiec do wykonywania wszelkiego rodzaju elementów nośnych, gdzie wymagana jest duża trwałość oraz wytrzymałość, np. fundamentów budynków.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*